اولین همایش ملی آمایش سرزمین با تأکید بر دریا، سواحل و بنادر پنجشنبه سوم آذر ماه ۱۴۰۱ با حضور حداکثری متخصصین علوم وابسته، در تالار مرکزی گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

اولین همایش ملی آمایش سرزمین با تأکید بر دریا، سواحل و بنادر پنجشنبه سوم آذر ماه ۱۴۰۱ با حضور حداکثری متخصصین علوم وابسته، در تالار مرکزی گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

 

به گزارش خبرنگار مانا، در این همایش توجه به اهمیت سند آمایش سرزمین کشور در مسیر پیشرفت و نقش آن در هماهنگ سازی برنامه‌های میان مدت و کوتاه مدت «در آستانه تهیه برنامه هفتم توسعه» مورد توجه خاص قرار گرفت.

این بیانیه در راستای تحقق اهداف یاد شده، بر پایه بینش‌های جغرافیایی و تأکید بر محتوای مقاله‌های رسیده به دبیرخانه همایش، تنظیم و با تأیید حاضرین در جلسه، پیگیری و انجام خواست‌های زیر مورد تأکید قرار گرفت.

۱- برنامه هفتم پیشرفت ایران، می‌تواند به عنوان یکی از عوامل اصلی اجرای سند آمایش سرزمین عمل کند؛ و باتوجه به اینکه ۱۸ بند از ۲۵۵ بند این سند مستقیماً به دریا وسواحل معطوف است، پیشنهاد می‌شود، در تهیه این برنامه، به سند مزبور توجه و اهتمام ویژه‌ای صورت گرفته و با ارائه راهکار تشکیل کمیته انطباق سیاست‌های برنامه هفتم پیشرفت با سند آمایش، این مهم عملیاتی گردد.

۲- ساختار نظارتی، اداری و اجرایی این سند در سازمان برنامه و بودجه تدوین و ابلاغ گردد.

۳- از میان ۱۸ بند اشاره شده در فوق، بند‌های ۱۵، ۲۴، ۱۰۵ و ۱۴۱ سند، در برنامه هفتم به عنوان الویت اجرا معرفی شده و با تخصیص بودجه، مراحل اجرا و زمان بندی آن  به دستگاه‌های مربوطه ابلاغ گردد.

۴- نظر به اینکه بازنگری مفاد سند الزامی می‌باشد، بویژه در مواردی که پاره‌ای از بند‌ها نقیض دیگر بند‌ها تلقی می‌شود، این مهم در دستور کار محققان قرار گرفته و از مراکز پژوهشی و دانشگاهی و انجمن‌های علمی به خصوص انجمن جغرافیایی ایران برای دنبال نمودن این خواسته، دعوت و ایشان مکلف به انجام این کار شوند.

۵- با توجه بر تاکید مقام معظم رهبری بر اقتصاد مقامتی و حذف موانع و توجه بر بخش خصوصی، زمینه‌های حضور و سرمایه گذاری این بخش در سواحل و بنادر و تاسیسات وابسته به عنوان یک ضرورت در اولویت برنامه این بخش قرار گیرد.

۶- توجه به یک الگوی مبتنی بر استفاده بهتر از سواحل شمال و جنوبی کشور در چارچوب الگو و سبک زندگی اسلامی و ایرانی در راستای توسعه صنعت گردشگری الزامی است؛ لذا سیاست‌های مبتنی بر استفاده از ظرفیت‌های آمایش سواحل برای مکان یابی و طراحی توسعه گردشگری سواحل، در جهت اجرای نقشه مهندسی فرهنگی کشور با عنوان یک ضرورت در این برنامه لحاظ شود.

۷بهره‌مندی از مزیت‌های اقتصادی- سیاسی حوزه دریایی و تبدیل جمهوری اسلامی ایران به مرکز مبادلات و خدمات تجاری در منطقه با توسعه کریدور‌های بین المللی، توسعه بنادر و حمل و نقل ریلی و جاده ای، اعمال سیاست‌های حمایتی از ناوگان داخلی با اعطای مزیت پرچم، عرضه سوخت با قیمت‌های رقابتی، تامین منابع و ارائه تسهیلات جهت سرمایه گذاری در گسترش و توانمندسازی ناوگان داخلی و صنایع وابسته، پوشش و جبران هزینه‌های ناشی از اعمال محدودیت‌ها و تحریم ناوگان داخلی.